. . .
Kako prepoznati i spriječiti napade?

U digitalnom dobu, poznavanje načina na koji napadači djeluju ključno je za zaštitu vlastitih podataka i računa. 

Tehnologija donosi bezbroj pogodnosti, ali također otvara vrata raznim sigurnosnim prijetnjama i napadima. 


Razumijevanje različitih vrsta napada i načina njihove prevencije može značajno poboljšati vašu online sigurnost. U ovom blogu razradit ćemo najčešće vrste napada, kako ih prepoznati te korake koje možete poduzeti kako biste ih spriječili.



Phishing Napadi

Phishing je jedna od najčešćih metoda koje napadači koriste kako bi došli do povjerljivih podataka poput lozinki, brojeva kreditnih kartica ili drugih osjetljivih informacija. 

Phishing napadi obično uključuju lažne e-poruke ili web stranice koje izgledaju kao da dolaze iz pouzdanog izvora. 


Primjerice, možete dobiti e-mail koji izgleda kao da dolazi iz vaše banke, u kojem se traži da kliknete na poveznicu i unesete svoje podatke za prijavu.


Kako prepoznati phishing napad?
  • Provjerite adresu pošiljatelja
    Phishing e-poruke često dolaze s adresa koje na prvi pogled izgledaju ispravno, ali sadrže male greške. Primjerice, umjesto "banka.hr", može biti "bankaa.hr". 
    Ove su promjene suptilne, ali ukazuju na lažnu e-poruku.

  • Gramatičke pogreške i hitni zahtjevi
    Phishing e-poruke često sadrže gramatičke pogreške, neobičan jezik ili pokušavaju izazvati osjećaj hitnosti, poput "odmah promijenite lozinku" ili "vaš će račun biti zaključan". 
    Ovo su taktike kojima vas pokušavaju natjerati na impulzivne odluke.

  • Sumnjive poveznice
    Ako niste sigurni u vjerodostojnost poveznice, nemojte kliknuti na nju. Možete zadržati pokazivač miša iznad poveznice kako biste vidjeli stvarni URL na koji vas vodi. 
    Ako URL izgleda sumnjivo ili ne odgovara pravoj web adresi, ne klikajte na nju. Ako niste sigurni da li je link štetan možete provjeriti ovdje : https://www.virustotal.com/gui/home/url



Kako spriječiti phishing Napad?
  • Nikada ne dijelite osobne podatke putem e-maila
    Vaša banka ili druge legitimne organizacije nikada neće tražiti osjetljive podatke putem e-maila. Ako dobijete takav zahtjev, vjerojatno se radi o pokušaju prijevare.

  • Uvijek provjerite adresu web stranice prije nego što unesete svoje podatke
    Ručno unesite adresu web stranice u preglednik umjesto da klikate na poveznice u e-mailovima.

  • Koristite sigurnosne ekstenzije u pregledniku
    Ekstenzije poput "Web of Trust" i "ScamAdviser" mogu vam pomoći prepoznati sumnjive web stranice i zaštititi vas od phishing napada.


Brute-force napadi

Brute-force napadi su vrsta napada u kojoj napadač pokušava pogoditi lozinku isprobavanjem svih mogućih kombinacija znakova dok ne pronađe ispravnu. 

Ovo je automatizirani proces koji se može značajno ubrzati korištenjem naprednih procesora, posebno grafičkih procesora (GPU), koji su učinkovitiji u izvođenju velikog broja operacija u kratkom vremenu.


Kako Prepoznati Brute-Force Napad?
  • Neobični pokušaji prijave
    Ako primijetite više pokušaja prijave s nepoznatih lokacija ili IP adresa, to može biti znak brute-force napada. 
    Primjerice, prijava iz zemlje u kojoj se ne nalazite može biti jasan znak da netko pokušava pogoditi vašu lozinku.

  • Zaključani račun
    Mnogi sustavi zaključavaju račun nakon nekoliko neuspjelih pokušaja prijave. Ako primite obavijest o zaključanom računu, to može biti znak da netko pokušava provaliti vašu lozinku.

Kako spriječiti brute-force napad?
  • Koristite snažne lozinke
    Lozinke trebaju sadržavati velika i mala slova, brojeve i posebne znakove. Primjerice, lozinka poput "StRoNg!2023$" mnogo je sigurnija od "password123".

  • Ograničite broj pokušaja prijave
    Mnogi sustavi omogućuju postavljanje ograničenja na broj neuspjelih pokušaja prijave. Nakon nekoliko neuspjelih pokušaja, račun se može privremeno zaključati kako bi se spriječio brute-force napad.

  • Omogućite dvostupanjsku autentifikaciju (2FA)
    Dvostupanjska autentifikacija dodaje dodatni sloj zaštite. Čak i ako napadač pogodi vašu lozinku, trebat će mu dodatni kod koji se šalje na vaš telefon, čime se značajno povećava sigurnost vaših računa.



Napadi rječnikom

Napadi rječnikom su slični brute-force napadima, ali se umjesto isprobavanja svih mogućih kombinacija koriste unaprijed definirani popisi uobičajenih lozinki i riječi koje korisnici često koriste. 

Napadači koriste popise poput "123456", "password", ili jednostavnih fraza za koje je poznato da se često koriste kao lozinke.


Kako spriječiti napade rječnikom?
  • Izbjegavajte uobičajene lozinke
    Lozinke kao što su "password123" ili "qwerty" vrlo su ranjive na ovakve napade jer se nalaze na većini popisa koje napadači koriste.

    Umjesto toga, koristite lozinke koje su osobne, ali teške za pogoditi, poput kombinacije riječi, brojeva i simbola.

  • Kreirajte jedinstvene lozinke
    Izbjegavajte stvarne riječi ili fraze koje bi se mogle naći u rječniku. Primjerice, umjesto lozinke "mojpas" koristite "M0jp@s!2023".



Socijalni Inženjering

Socijalni inženjering je metoda kojom napadači manipuliraju ljudima kako bi otkrili povjerljive informacije. 

Ovi napadi često uključuju telefonske pozive ili poruke u kojima se napadači predstavljaju kao zaposlenici podrške, bankari ili čak kolege. 

Cilj je iskoristiti prirodnu sklonost ljudi da budu od pomoći i povjerljivi.


Kako Prepoznati Socijalni Inženjering?
  • Neočekivani zahtjevi
    Ako dobijete poziv ili poruku u kojoj netko traži osjetljive informacije, a vi niste inicirali kontakt, to može biti znak napada.

    Primjerice, poziv koji tvrdi da je iz vaše banke, a traži vašu lozinku, uvijek je znak za uzbunu.

  • Provjera identiteta
    Ako niste sigurni, uvijek provjerite identitet osobe koja traži informacije. Kontaktirajte organizaciju izravno koristeći službene kontakte, a ne brojeve ili adrese dane u sumnjivom kontaktu.

Kako spriječiti napade socijalnog inženjeringa?
  • Nikada ne dijelite osjetljive informacije putem telefona ili e-maila
    Važni podaci, poput lozinki ili brojeva kreditnih kartica, nikada se ne smiju dijeliti na ovaj način.

  • Obrazovanje i svijest
    Edukacija zaposlenika i korisnika o prijetnjama socijalnog inženjeringa može značajno smanjiti uspješnost ovakvih napada.

    Razumijevanje kako napadači manipuliraju ljudima pomaže u prepoznavanju i izbjegavanju ovih prijetnji.



Napadi "Man-in-the-Middle" (MitM)

Man-in-the-Middle (MitM) napadi uključuju presretanje komunikacije između dvije strane kako bi se prikupili osjetljivi podaci. 

Napadač može presresti podatke koji se prenose putem nezaštićenih Wi-Fi mreža ili drugih ranjivih veza. 

Zamislite da šaljete pismo i netko ga presretne i pročita prije nego što stigne do primatelja - to je narav MitM napada.


Kako Prepoznati MitM Napad?
  • Nezaštićene veze
    Ako koristite javni Wi-Fi bez zaštite, podložni ste ovakvim napadima. Mnoge javne mreže nisu šifrirane, što znači da napadači mogu presresti podatke koji se prenose.

  • Neobično ponašanje uređaja
    Ako vaš uređaj radi sporije nego inače ili ako primijetite neuobičajene zahtjeve za prijavu, to može biti znak da netko pokušava presresti vašu komunikaciju.

Kako spriječiti MitM napad?

  • Izbjegavajte korištenje javnih Wi-Fi mreža za prijavu na osjetljive račune, poput online bankarstva.

  • Koristite VPN (Virtual Private Network)
    VPN šifrira vaše podatke, čineći ih nečitljivima napadačima, čak i ako uspiju presresti vašu vezu. 

    Ovo je kao da vaše pismo stavite u neprobojnu kutiju koju nitko ne može otvoriti.

Kako se zaštititi?

Prepoznavanje i sprječavanje napada ključno je za očuvanje digitalne sigurnosti. Korištenje snažnih i jedinstvenih lozinki, omogućavanje višestupanjske autentifikacije, izbjegavanje javnih Wi-Fi mreža, te edukacija o mogućim prijetnjama, sve su to ključne strategije koje mogu pomoći u sprječavanju različitih vrsta napada.

Razumijevanje metoda koje napadači koriste omogućuje nam da se pripremimo i zaštitimo na najbolji mogući način, čineći naš digitalni svijet sigurnijim mjestom za sve nas. 

Ključna stvar je ostati informiran i uvijek biti na oprezu, jer svaka mjera zaštite koju poduzmete smanjuje šanse da postanete žrtva napada.